Дене шынықтыру

Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы:

7-бөлім

Басып кіру ойындарындағы түсінік пен дағдыларды оқып дамыту.

Мектеп:М. Хәкімжанова атындағы №20 орта мектебі
Күні:16.04.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Шайкенов К.А
Сынып: 7

Ойын кезінде алаңда бағдарлау және допты қайтару дағдылары.

Баскетбол допты екі қолымен кеудеден беру-қабылдау және допты торға лақтыру.

Қатысқандар:  12 Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 7.1.2.2  ­ қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар орындай алады:

1.      Ойыншының тұрысын және қимыл қозғалысын.

2.      Екі қолымен допты кеудеге жақын ұстап оңға және солға бұрулу жаттығуын.

3.      Жүгіріп келіп екі қадам жасап тоқтау.

 Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

 1.      Допты орында турып оң және сол қолымен еденге соғу.

2.      Допты өз денесінін сыртымен оңға және солға айналдыру.

3.      Допты жоғарға лақтырып бір шапалақтаң сон қағып алу.

Оқушылардың кейбірі орындай алады:

1.      Допты екі қолымен кеудеден беру – қабылдау.

2.      Допты жеткізіп беру.

3.      Допты дәл және нақты жеткізіп бере алады.

Тілдік мақсат: Пәндік лексика және терминалогия:

Баскетбол            Баскетбол                    Basketbool

Себет                    Корзина                       Basket

Тор                       Сетка                            Grid

Айып добы          Штрафной бросок       Freethrow

Аут                       Аут                                Out

Фол                         Фол                             Fol

3 секунд                 3 секунды                   3 seconds

Ереже, кедергі,спорт алаңы,төреші, ысқырық, доп, спорт киім.

 

 

Диалог:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Баскетбол ойыны туралы мәлімет?

Баскетбол ойынының ережесі?

Атақты әлемдік  баскетболистерді білесіндер?

Неліктен екенін айта аласыңдар ма?

Баскетбол ойынында неліктен доппен жүгіруге болмайды?

Баскетбол ойынының ережелері не үшін құралған?

 Баскетбол ойынында неліктен 5 ойыншы ойнайды?

Блум таксономиясы: Білу,тану, түсіну,талдау. қолдану,жинақтау, бағалау.
Ишара:
Рухани құндылықтар.

.Дағдылар АКТ қолдану.

“Мәңгілік Ел” бағдарламасынан:Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу
Пәнаралық байланыс: Ағылшын тілі,физика, орыс тілі.
Жоспар
Сабақтың жоспарланған уақыт: Жоспарланған іс-әрекет: Ресурстар:
  Сабақтың басы:

 Психологилық ахуал тудыру:

 Білу,тану

         Белсенді оқыту:

Түсіну;

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ағылшын мен,орыс,қазақ  тілдермен

байланыс:

 

Саламатсыздар ма! Здравствуйте! Good morning childrens!

Шеңбер кұру.Әр оқушы қазақстанның атақты спортшыларын атап өту.

Сабақтын тақырыбына қатысты жаттығуларды көрсету.  ЖДДЖ.

1. Басты бұру.

Б.қ. Аяқ иық кеңдігінде, қол белде, басты 1-алға,

 2-артқа, 3-солға, 4-оңға бұрамыз.

2. Қолды иықтан айналдыру, секіріп

Б.қ. Аяқ иық кеңдігінде, қолды алға 4рет айналдырып, сол аяқпен секіру, артқа 4рет айналдырып, оң аяқпен секіріп орындаймыз.

 3.Қолды қайшылау.

Б.қ. Аяқ иық кеңдігінде, қол кеуде алдында,

4-рет қайшылаймыз.

4.Белді айналдыру.

Б.қ. Аяқ иық кеңдігінде, қол белді,

белді 4рет  солға,  4рет  оңға айналдырамыз.

4. Оң , сол және екі аяқпен секіру

Б.қ. Аяқ иық кеңдігінде, 4рет сол аяқпен,

4-рет оң аяқпен, 4рет екі аяқты қосып,

қолды шапаттап  орындау.

5.Аяқтың басын айналдыру.

Б.қ. Аяқ иық кеңдігінде, сол аяқтың басына тұрамыз,

 4-ретішке қарай, 4рет сыртқа қарай айналдырамыз

Жүру жаттығулары

Жүгіру жаттығулары

 

Баскетболдың отаны Америка Құрама Штаттары болып есептелінеді. Алғашқы ойын 1891 жылы Массачусетс штатының Спрингфилд қаласында құрылған. Сол кезде Канададан қоныс тепкен жас мұғалім, доктор Джеймс Нейсмит гимнастика түрін ары қарай жетілдіру мақсатында жаңа ойынтүрін ойлап тауыптыдеседі.
Баскетболдың этимологиясы (basket – себет, boll -доп) деп жіктеледі. Алғашында ойынды футбол добы мен өткізген. Арада біржыл өткен соң Джеймс Нейсмит арнайы доппен қоса, баскетболдың алғашқы 13 ережесін ойлап тапқан.

Игорь Борисович 1932 жылы Харбин қаласында дүниеге келді. 1954 жылы әйелі Катя мен анасы мен бірге Валера Семеновна Селинаға келді. Бөлу арқылы олар Қостанай облысына жіберіліп, Қостанайға көшіпкелді.
1955 жылы Игорь Борисович баскетболшылардың қыздар тобы бойынша жаттықтыра бастады, ол ерлер командасын дайындайды.

Баскетбол Баскетбол Basketbool

Тор-Сетка-Grid

Себет-Корзина-Basket

Фол-Фол-Fol

Аут-Аут-Out

3 секунд- 3 секунды- 3 seconds

Айып добы-Штрафной бросок- Freethrow 

Спорт алаңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы:

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау:

 

 

 

 

 

 

 

1 Допты кеудеден беру:

Екі  оқушы қарама қарсы тұрып бір біріне екі қолмен кеуде тұсынан доп беріп  жүгіріп келіп жарысу

2 Допты еденнең соғып беру:

Доппен жүгіріп бір қадам жасап қарама қарсы тұрған балаға допты кеудеден екі қолмен еденге соғып беру.

4.Допты себетке лақтыру:Доппен жүгіріп  , екі қадам жасап секіріп себетке лақтыру.

5.Эстафеталық ойындар.

А)

Допты  кеудеден беру-қабылдау тәсілін толық меңгерді.

Мұғалімнің барлық тапсырмасын өте жақсы орындады.

Ойын барысында осы тәсілді техника бойынша қолданды.

Б)

Допты кеудеден беру кезінде жақсы жасады,бірақ қабылдауы дұрыс болмады.

Тапсырмаларды дұрыс орындады, бірақ бағыты дұрыс болмады.

Ойын барасында техникасын дұрыс орындады,бірақ қимыл қозғалысы баяу болды.

С)

Допты екі қолымен кеудеден беру кезінде орташа берді.

Тапсырмаларды дұрыс орындады,бірақ әлсіздеу болды.

Ойын барысында тырысады бірақ икемі келмейді.

Дескриптор: 1)Допты екі қолымен беруді қабылдауды,қос қолымен жұмыс жасауды көрсетеді,жасайды.

Әдістер арасындағы айырмашылықтарды ажыратады.

Ойын барысында әдістерді көрсете алады.

2)Допты екі қолымен кеудеден бере алады,қабылдай біледі.

Ойын кезінде әдістерді көрсетіп,орындай алады.

Қорғану әдістерін орындайды.

 

3)Ойын ережесін, ойыншы тұрысын жасайды.

Алаңда өз орындарын біледі.

Қауіпсіздік ережесін сақтай алады.

Сабақтың соңы:

Жинақтау

бағалау:

 

Қалыптастырушы бағалау:

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс:

Сабақты қорытындылау.

Оқушылар бір-бірін баскетбол доптары арқылы бағалайды.

Әр кезіңді үш түрлі түсті жұлдызша арқылы бағалаймыз.

жасыл            сары          қызыл.

1 орын

2орын

3орын

 Допты бір біріне  лақтырып сабақта қандай нәтиже алды деп айтып береді

білем                  білгім келеді               білдім.

 

                                           Қысқа мерзімді жоспар

Күні:10.10.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Муканов К.К
Сынып: 5 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 
Сабақ тақырыбы Гимнастика жеңіл атлетика және доппен жаттығулар.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.4.1. Рухани -адамгершілік құндылықтар және патриоттық сезімді анықтау
Сабақ мақсаттары Балаларға карточка арқылы көрсету және көрсету

Өз алдына шұғылдануға қажеттілігі мен қабілеттігін арттыру.

Тәрбиеліктеріне  мәніне назар аудару.

Бағалау критерийлері  Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды. 
Құндылықтарды дамыту

 

 

Ұлтжандық, құрмет, командада жұмыс, жауапкершілік пен өзара түсінушілік қалыптастыру. Жұппен және топпен ынтамақтастық пен қарым-қатынасты дамыу
Пәнаралық байланыстар Информатика
АКТ қолдану дағдылары Фото және видео пайдалану
Бастапқы білім

 

Бұл бөлім оқушылар қимыл қозғалысына шапшандығын және жұппен және топпен жұмыс істеуіне көмек береді.
  Б = бүкіл сыныптық жұмыс. Жж = жұптық жұмыс
Сабақ барысы.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар
 

 

 

 

Сабақтың басы

 

Уақытты жоспарлау:                                                         Дайындық  бөлім:                                      Спорттық киімдеріне назар аудару.  Сәлемдесу.                Жаңа    сабақ  түсіндіру, өтілу барысымен таныстыру.                                                                    Қатардағы  жаттығулар.                                            Бұрылыстарды біркелкі орындау.                                     Аяқтың ұшын, өкшесін дұрыс пайдалану.                        Жүрістегі   жаттығулар.                                          Жаттығуларды біркелкі, дұрыс орындау.                                                                 Жүрістегі жаттығулардан жүгірістегі жаттығуларға көшу. Баяу   жеңіл  жүгіру. Арақашықтықты сақтау. Қол кеуденің алдында, аяқтың ұшымен жүгіру. Мұрынмен тыныс алу.  Жүгірістегі  жаттығулар. Бірте- бірте ақырындап  жүріске  көшу. Кең  тыныс алу. Жүрісте үш лекпен бұрылып үш   қатарға  тұру.                    Жалпы  дамыту, жетілдіру жаттығулары. Аяқ ұшымен, өкшесімен, сыртқы, ішкі қырымен жүруін ескерту.

Оң және сол бүйірмен жгіруін ескерту.

Алақанға аяқтың ішкі, сыртқы қырының, өкшенің тиюін ескерту.

Отырып жүру, жүгіруін ескерту

 

 

 

Сабақтың ортасы 

 

Гимнастика жаттығулар

 

 

Видео – слайд көрсету

 

а)   тепе –тендік жаттығулар

б)    Жүреден  тіреліп отырып алға аударылу.

в)    доппен жаттығулар

 

жеңіл атлетика жаттығулар

 

а) биіктікке  секіру жаттығулары

в ) кас аяқпен секіру жаттығулары

 

 

Доппен жаттығулар

 

 

а)Допты алып жүріп кедергілер арасынан өту.

в)Допты жоғарыдан беру және карама-карсы астынан беру.

 

Эстафета ойыны.

 

 

Қолымызды созып бөрененін үстімен жүру және аяғымызды тік ұстау.

 

Адымдап жүгіру тәсілі арқылы биіктікке секіруді үйрету.(планка 30-40см) 

Даппен жаттығулар қарама-қарсы тұрып бір-біріне допты ұстінен және төменнен беру

 

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіледі:

Оқушалардан қозғалыстарда қандай жетістіктер бар және оны қалай жетілдіруге болатынын сұрау.

Оқушылар таңдаған қозғалыстардағы тірек-қимыл дағдыларын бақылау.

 
Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Берілген тапсырмаларды, жаттығуларды барынша сапалы орындау, жаттығуларды қайталатып орындату. Оқушылардың өз бетінше тапсырмамен, жұппен жұмыс істеуі, өз бетінше қателерін түзеу. Дене қуатын үнемдеу шарттары. Дұрыс тыныс алу. Сабақ, жаттығулар барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.